Bu haber kez okundu.

Bebekte bu 6 reflekse dikkat

Gözlerini dünyaya açtıkları anda korunmaya muhtaç olan bebekler, küçük reflekslerle kendilerini korumaya çalışıyor. Bebeğin eline dokunduğunuzda, parmaklarınızı kavraması veya yüzüne yaklaştığınızda gözlerini kırpması da bu durumun göstergelerinden.

Refleksler, şahısların ani artan olaylara aleyhinde verdiği istem dışı tepkiler. Bu içgüdüsel hareketler kişilerde doğumdan itibaren görülmeye başlıyor. Refleksler, bilhassa bebekler için yaşamsal öneme sahip. Bunların başında emme refleksi geliyor. Çünkü bir bebeğin yaşamını sürdürebilmesi için anne sütünü alabilme kabiliyetine sahip olması gerekiyor. böylece bebek, kimsenin bir şey öğretmesine ihtiyaç duymadan emme refleksi ile besleniyor.

REFLEKSLER, BEBEK GELİŞİMİNDE ÖNEMLI İPUÇLARI

Bebekler için emme refleksi açık havada siklet taşıyan diğer refleksler de olduğunu belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hasan Ünlütürk, bunlar arasında arama-emme refleksi, moro sıçrama ve tonik boyun refleksi, yürüme, yakalama ve aksırma-öksürme refleksi olduğunu söyledi. Bu reflekslerin bebeğin santral sinir sisteminde herhangi bir problemin olup olmadığını gösteren ipuçları olduğunu aktaran Ünlütürk, bu nedenle bebeklerin doğumun hemencecik gerisinde mutlaka nörolojik muayenelerinin yapılması gerektiğini vurguladı. Dr. Ünlütürk, bebek gelişimi açısından kayda değer role sahip olan refleksler hakkında şu bilgileri verdi:

ARAMA-EMME REFLEKSİ

“Bebeğin doğumuyla görülen arama-emme refleksi, en ince ayrıntısına kadar beslenme içgüdüsüyle ortaya çıkar. Dudak çevresine ya da yanaklarına dokunulduğunda bebek otomatikman yüzünü o yöne içten çevirir ve emmeye hazırlık yapar. Bu refleks, 3 ile 7 avuç içi dek sürebilir. Arama-emme refleksi daha uzun sürerse anne babaların fazla dikkat etmesi gerekir. Çünkü 7 aydan fazla süren bu istemsiz hareket, beyin hasarı habercisi olabilir. Arama-emme refleksinin hiç görülmemesi ise beyin sapında doğumsal bozuklukları, travma ve asap sistemini içine bölge ağır enfeksiyon durumlarını dikkat çekici edebilir.

MORO (SIÇRAMA) REFLEKSİ

Yeni doğan bebeklerin dinç olduğunun bir göstergesi olan moro (sıçrama) refleksi, bebeğin duyduğu yüksek seslere ve ani hareketlere verdiği tepkidir. Sırça veya kapıların hızla çarpması ya da bir cismin yere düşmesi durumunda bebeğin moro refleksi devreye girer. Bu refleks sonucu bebek, olduğu yerde sıçrar ve ellerini çabucak göğsüne çeker. Sıçrama refleksi, çoğunlukla 3 aydan itibaren kaybolmaya başlar. Lakin bazen 6 avuç içi kadar devam ettiği de görülebilir. Bu refleksin görülmemesi bebekte santral sinir sisteminin zedelenmesini veya farklı bir hastalığın baskılandığının habercisi olabilir. Yanı sıra ani seslere ve hareketlere bebeğin tek bir kısmıyla (sağ ya da sol) tepki vermesi, hareket etmeyen öteki kol ya da bacakta asap felcinin veya köprücük kemiğinde kırığın varlığını gösterebilir. tek yanlı sıçrama refleksinin uzun sürmesi ise beyin hasarını dikkat çekici edebilir.

YAKALAMA REFLEKSİ

Avucuna veya ayaklarına doğru parmak ya da herhangi bir ceset uzatıldığında bebek, içgüdüsel olarak parmaklarını içeri kıvırarak cismi kavramaya çalışır. Bu durum yakalama refleksi olarak açıklanır. Bebekte bu refleks, anne karnındaki 28. haftada başlarken, doğduktan sonraki 2. ayda kendiliğinden kaybolur. Çünkü bebek, 2 aylıkken bilinçli olarak cisimleri yakalamaya başlar. Fakat bebeğin ayaklarındaki istemsiz hareket 10. aya devam edebilir. Yeniden yakalama refleksinin görülmemesi gibi durumlarda sinirlerde oluşabilecek bozukluklardan şüphelenilebilir.

TONİK BOYUN REFLEKSİ

Yatar pozisyondaki bebeğin başı pat diye bire herhangi bir tarafa çevrildiğinde, otomatik olarak bebeğin kol ve bacağında dışa içten açılım görülür. tonik boyun refleksi

Denilen bu şart doğumdan 3 veya 4 hafta sonradan daha bariz şekilde ortaya çıkar, 3 veya 4. ayda ise azalma gösterir. Bu refleksin 4 aydan daha uzun sürmesi serebral palsi hastalığını akıllara getirebilir.

YÜRÜME REFLEKSİ

Koltuk altlarından tutularak yere basması sağlanan bebeklerde adım atma eğilimi görülür. Gereken zamanda doğan bebekler bacak tabanlarını yere bütün olarak basabilirken, erken doğan bebekler but parmaklarının ucunda yürümeye çalışır. Bu yürüme refleksi doğumdan sonraki 4. aydan itibaren kaybolur.

AKSIRMA-ÖKSÜRME REFLEKSİ

Yeni doğan bebekler hava yollarını açabilmek için yine içgüdüsel olarak aksırma-öksürme refleksi ortaya çıkarır. Bebekler bu istemsiz hareket sonucu aksırarak üst, öksürerek ise daha aşağı solunum yolunu temizler. Bebekler bu refleksini ise yaşamları boyu kaybetmez.

sizlere spor10.net farkıyla sunulmuştur
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.