Bu haber kez okundu.

‘Boğaz ağrısıdır, geçer’ demeyin “Anjin”

Ebeveynler ara sıra basit grip ilaçları bazen de bitki çaylarıyla bu şikayetlerin önüne geçmeye çalışıyor. Lakin anjin olarak adlandırılan ve büyük özen gerektiren bu hastalık, müdahale edilmediğinde ateşli romatizmal hastalıklar gibi ciddi afiyet problemleriyle sonuçlanabiliyor. Central Hospital’dan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Hasan Ünlütürk, tamamen soğuyan havayla birlikte görülme sıklığı da gelişen anjin hastalığı konusunda uyarıyor.

Toplum içinde “bademcik iltihaplanması” olarak adlandırılan anjin, genellikle değerlendirildiğinde tedavisi basit bir rahatsızlık türü olarak sınıflandırılıyor. Ama ihmalkârlık edilen ve tedavisi aksatılan anjin, çocukların önemli sağlık durumu sorunları yaşamalarına niçin olabiliyor. Zamanında müdahale edilmeyen anjin, uzun vadede çocukların ateşli romatizmal hastalıklar gibi kayda değer rahatsızlıklar yaşamalarına yol açabiliyor.

Anjin bademciklerin iltihaplanmasıyla oluşuyor

Tıpta tonsillit olarak adlandırılan anjin, dış çevreden alınan bakteri ve virüslerin bademciklerde oluşturduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Vücuda alınan enfeksiyonlar, boğazda konumlanan bademciklerin kızarmasına, şişmesine ve üst kısımlarının beyaz lezyonlarla kaplanmasına neden olur. Bademciklerin iltihaplanması sonucu da anjin ortaya çıkar. Ardından ise hastalığa boğaz ağrısı ve yüksek ateş eşlik eder. Fakat genellikle alev, hastalığın 3. ya da 4. gününde normale döner. Anjin hastalığı, başlıca 5 ile 15 yaş aralığındaki çocuklarda görülür.

Bademcik şişmesi ve ses değişikliğinde anjinden şüphelenilmeli

Boğazda acı ve ağrının karakterize olduğu anjin hastalığının en belirgin özelliği, bademcikler üstünde oluşan beyaz lezyonlar, bademciklerin şişmesi ve kızarmasıdır. Anjin hastalığında nadiren boyun tutulabilirken, boyundaki lenf bezleri şişebilir. Bunların yanı sıra yutkunurken acı hissedilebileceği gibi ateş, baş ağrısı ve ses değişikliği gibi belirtiler de görülebilir. Ayrıca, kulaklarda ağrıyla da karşılaşılabilir.

Bakteri sebepli anjinler daha önemli seyrediyor

Anjin hastalığı akut, subakut ve kronik elde etmek üzere 3 öbür şekilde oluşabilir. Akut anjinler, bakteri ve virüslerle bulaşarak kendini gösterirken, bu anjinler daha önemli seyreder. Genel Olarak çocuklarda görülen bakteri sebepli anjinlerin, halsizlik, iştahsızlık, tedirginlik gibi etkileri vardır. Bu anjin hem, sıklıkla yüksek ateş, baş ağrısı, eklem ağrıları ve öksürüğe neden olur. Çocukları negatif etkileyen anjin için mutlaka gerekli tedaviye başlanmalıdır. Anjin hastalığı yaşamış çocuklar hem, istirahat ve iyi beslenmeye teşvik edilmelidir.

Anjin, ateşli romatizmal hastalıklara zemin hazırlayabilir

Anjin, beta hemolitik streptokok enfeksiyonlar sonucu oluşmuş ise ekstra bir itina gerektirir.
Tedavi edilmediğinde ateşli romatizmal rahatsızlık biçiminde ağır bir form alabilir. bu nedenle yerinde çare ve yöntemler acilen tespit edilmeli ve en kısa sürede tedaviye başlanmalıdır.

Anjin bulaşıcıdır, dikkat

Anjin tedavisinde uyarı edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Yatak istirahati, yumuşak ve sulu gıdalarla gıda ve bol değişken tüketiminin sağlanması bunların başında kazanç. Bakteriyel anjinde ise hızlıca yerinde antibiyotik tedavisine başlanmalı, bu çare 7-10 gün devam ettirilmelidir. Anjin çare edilmediği durumlarda, okulda diğer çocuklar arasında ve aile içinde bulaşarak yayılabilir. Uygun antibiyotik tedavisi 24 saat içinde bulaşıcılığı engelleyecektir.

Anjini yer alan çocukların başkalarıyla teması önlenmeli

Bazı unsurlara uyarı edildiğinde anjinin bölüştürme riskini eksilmek muhtemel olabiliyor. Bunlardan en önemlileri, gerekli hijyen önlemlerinin alınması, anjini yer alan çocukların başkalarıyla yakın temasının önlenmesi ve okul döneminde yaşanan anjinlerde çocuğun okula gönderilmemesidir. Ayrıca anjin hastalığı yaşayan çocukların kadeh ve biberon gibi kişisel eşyalarının ve oyuncaklarının dinç çocuklarla bağlantı ettirilmemesi alınacak diğer önlemler arasındadır.

sizlere spor10.net farkıyla sunulmuştur
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.